Beaumont Leys



Useful Links

Membership

Membership of Governing Body

2018/19

Mrs Dawn Parkinson– Headteacher

Mr Joe Sheahan – Clerk (non-voting)

Co-Opted Governors - Appointed by Governing Body

Dr Phil Wood - Chair of Governing Body

Date Appointed - 1st September 2015

Term of Office - 4 Years

Mr Hitesh Pandit

Date Appointed - 1st September 2015

Term of Office - 4 Years

Mr Luke Carr

Date Appointed - 10th September 2017

Term of Office - 4 Years

Mrs Carol Hunt

Date Appointed - 21st January 2019

Term of Office - 4 Years

MR Rob Allen

Date Appointed - 21st January 2019

Term of Office - 4 Years

Vacancy

Vacancy

Parent Governors - Elected by Parental Election

Mr James Prestwich

Date Appointed - 8th February 2017

Term of Office - 4 Years

Mr John Ghent

Date Appointed - 18th September 2017

Term of Office - 4 Years

Mr Joe Clayton

Date Appointed - 11th March 2019

Term of Office - 4 Years

Local Authority Governors - Appointed by Governing Body

Ms Elizabeth Warren – Vice Chair of Governing Body

Date Appointed - 10th January 2017

Term of Office - 4 Years

Staff Governors - Elected by Staff

Mr Rob Ryder

Date Appointed - 7th November 2017

Term of Office - 4 Years

 

Governors who have left in the past 12 months:

Janet Waters - September 2018

Gail Brown - June 2018

Kaveh Bagheri - June 2018

Governance Structure

Governor Attendance Summary 2017/2018